Ogrody zimowe to sposób na przedłużenie sezonu ogrodowego – otwierają wnętrza na przestrzeń, a można w nich przebywać nawet wtedy gdy wokół domu szaleje śnieżyca

W egzotycznym zaciszu ogrodu zimowego możemy przeczytać ulubioną książkę, wypić świeżo zaparzoną kawę lub spotkać się z najbliższymi, bez względu na porę roku i zewnętrzną aurę. Ta oaza zieleni to nie tylko pewnego rodzaju azyl, bufor klimatyczny, ale także sposób na powiększenie strefy mieszkalnej budynku, stworzenie nowego pomieszczenia rekreacyjnego lub wypoczynkowego, miejsca spotkań towarzyskich oraz idealny sposób na oszczędność tak cennej w dzisiejszych czasach energii konwencjonalnej. Te wszystkie możliwości, jakie otwiera przed nami wewnętrzna przestrzeń ogrodowa sprawia, iż nie musimy daleko szukać kontaktu z przyrodą, relaksu, wypoczynku, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie i komfort życia. Nie wspominając już o poprawie bilansu cieplnego budynku.

Jeżeli zdajemy sobie sprawę z ogromu zalet jakie płyną z posiadania oranżerii, bez chwili wahania potraktujemy ją, jako nieodłączną część codziennej przestrzeni życiowej.

WYBÓR MIEJSCA NA ORANŻERIĘ

Jeżeli znajdujemy się w tej komfortowej sytuacji, że możemy dołączyć koncepcję ogrodu zimowego w trakcie tworzenia projektu przyszłego domu, nie powinniśmy mieć większych problemów organizacyjnych oraz konstrukcyjnych. Możemy tak dobrać jego położenie, aby spełniał nasze wymagania oraz uwzględniał styl życia jaki prowadzimy. Jeżeli jednak nasz dom już stoi , warto wziąć kilka aspektów pod uwagę, zanim „dobudujemy” oranżerię do istniejącego już budynku. Idealną lokalizacją jest strona południowa lub południowo – zachodnia, która jest najlepiej nasłoneczniona. Nie załamujmy jednak rąk, jeżeli tego warunku nie jesteśmy w stanie spełnić. Lokalizacja ogrodu po stronie północnej także ma zalety: zapobiega wychładzaniu ściany północnej, powstającego na skutek niskiej temperatury i silnych, mroźnych wiatrów.
Najważniejsze, aby nasz zimowy ogród był przemyślaną, płynną kontynuacją części mieszkalnej, stanowiąc jej dopełnienie i urozmaicenie.

Bez względu na to, dlaczego pragniemy zbudować ogród zimowy: czy jest to chęć posiadania dodatkowej przestrzeni czy poprawienie bilansu energetycznego budynku, po wyborze odpowiedniej lokalizacji, należy zastanowić się nad jego formą, kształtem, wielkością, doborem materiałów, z jakich zostanie wykonany, a następnie wykończeniem wnętrza, systemem ogrzewania, doborem roślin oraz towarzyszącej im małej architekturze.
Forma ogrodu, a w szczególności płaszczyzna dachu, ma znaczący wpływ na bilans energetyczny. Zasada jest prosta: im bardziej stromy dach, tym więcej promieni słonecznych dociera do wnętrza oranżerii, magazynując w niej energię. Starajmy się unikać płaskich zadaszeń, na których zalega śnieg. Dach tworzymy z szyb odbijających promienie słoneczne.
Zaplanujmy dla naszego zimowego ogrodu taką powierzchnię, która uwzględni funkcje jakie będzie spełniał oraz umożliwi umieszczenie roślin oraz mebli.
Przy doborze materiału, z którego powstanie konstrukcja oranżerii, weźmy pod uwagę to, aby sprostał on wymaganiom klimatycznym oraz zastosowaniu ogrodu. Stal jest stosunkowo ciężkim budulcem, wymaga trwałych fundamentów, dodatkowo musi być zabezpieczona przed korozją. Tworzywa sztuczne oprócz tego, że są stosunkowo tanie, nie mają zbyt wiele do zalet. Za aluminium zdecydowanie przemawia fakt, iż jest bardzo trwałe, nie rdzewieje, ma duże możliwości zastosowania. Pozostaje jeszcze drewno: eleganckie, szykowne, niewymagające dodatkowych zabiegów termoizolacyjnych, ale za to potrzebuje stałej konserwacji.

Oranżerie są bardzo niestabilne termicznie, im mniejsza konstrukcja, tym szybciej dochodzi do jej przegrzania. Konieczna jest instalacja dodatkowych otworów wentylacyjnych.
W ogrodzie zimowym najczęściej montuje się ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

OGRÓD ZIMOWY OD WSCHODU CZY OD ZACHODU?

Ogród zimowy powinien przede wszystkim dobrze komponować się z budynkiem. Najlepiej, gdy podkreśla jego charakter i wzbogaca elewację. Ważna jest również lokalizacja względem stron świata. Dbając o dobry system szybkiego schłodzenia i wymiany powietrza, najwięcej uwagi trzeba poświęcić konstrukcjom o ekspozycji południowej. Zaletą tego położenia jest możliwość domowej uprawy egzotycznych kwiatów i roślin. Dla założenia oranżerii nie jest natomiast odpowiednia strona północna: oprócz chłodu, niedogodność stanowi tu niedobór światła, co jednak możemy „naprawić” planując przezroczysty dach. Z drugiej strony konstrukcja na stronie północnej tworzy doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym. Najbardziej optymalne jest zbudowanie ogrodu zimowego od strony wschodniej i zachodniej. Dzięki umiarkowanej ilości wpadającego do wnętrza słońca, mamy możliwość urządzenia w ogrodzie zimowym zarówno popołudniowego salonu wypoczynkowego, jak i porannej jadalni.

KONSTRUKCJA OGRODU ZIMOWEGO

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaplanowanie budowy ogrodu zimowego na etapie projektowania domu. Warto zapoznać się wcześniej z ofertą typowych ogrodów zimowych dostępnych w katalogach firm je oferujących. Projekt wykonany na zamówienie będzie na pewno droższy niż gotowe rozwiązania.

Należy zadbać o odpowiednią konstrukcję ogrodu zimowego, musi on być tak zaprojektowany, aby nie uległa zniszczeniu pod naporem zalegającego śniegu lub podmuchów wiatru. Nie może też rozszczelnić się, zwłaszcza w miejscu połączenia ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien mieć odpowiednie pochylenie (10–45°), umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu. Do jego wykonania stosuje się szkło zespolone, złożone z szyby hartowanej oraz klejonej – w przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na ostre kawałki, tylko utrzymuje w swojej ramie. Profile nośne muszą być z kolei zamontowane tak, by nie poddawały się wichurom.

Musimy też zapewnić odprowadzenie wody z konstrukcji, na przykład przy pomocy ozdobnych rynien systemowych i maskowanych w specjalnych tubach rur spustowych. Woda deszczowa odprowadzana jest poza dach i nie spływa po szklanych ścianach. Uszczelki znajdują się na krokwiach, rynnie, profilu kalenicowym i na styku ogrodu z murem. Dodatkowo niektóre połączenia wypełnione są specjalistyczną, rozprężną taśmą, co zapewnia wysoką odporność na przenikanie wody.