...

MOSKITIERY OKIENNE I DRZWIOWE – OCHRONA PRZED OWADAMI

MOSKITIERY OKIENNE I DRZWIOWE – OCHRONA PRZED OWADAMI

Moskitiery są niezastąpione, gdy za oknem zaczyna się sezon na owady. Bez nich nawet nie ma co myśleć o otwarciu okna wieczorem, by po upalnym dniu wpuścić do środka chłodne, świeże powietrze.

Najprostszą odmianą moskitiery jest siatka z włókna szklanego pokrytego PVC, którą przykleja się do ościeżnicy okna od jego zewnętrznej strony, przy użyciu taśmy klejącej z rzepem. Jest to rozwiązanie najtańsze, ale też i najmniej trwałe, bo siatka z czasem zaczyna się odklejać; poza tym nie wygląda to zbyt ładnie. Kolejny minus – w taki sposób możemy zabezpieczyć tylko otwory okienne – tych od drzwi tarasowych nie możemy zakleić siatką na stałe, bo po prostu przez nie nie przejdziemy.

Znacznie wygodniejsze są moskitiery ramkowe i rolowane. Produkuje się je zarówno w wersji przeznaczonej do okien, jak i do drzwi.

Moskitiery brudzą się tak samo jak okna, dlatego trzeba je myć. Zabrudzoną moskitierę trzeba zdjąć z okna i umyć letnią wodą z dodatkiem mydła oraz spłukać (nie należy używać detergentów). Pamiętajmy też, że choć moskitiera jest przystosowana do używania przez cały rok, jej demontaż na czas zimy przedłuża jej żywotność.

MOSKITIERY OKIENNE

W oknach stosuje się przede wszystkim moskitiery ramkowe oraz rolowane. Rolowane są wygodniejsze, gdyż szybko można je ukryć w kasecie, gdy nie są potrzebne, nie demontuje się też ich na zimę; są jednak droższe niż ramkowe.

Okienne moskitiery ramkowe. Do większości okien pasują moskitiery z tzw. profilem z kołnierzem. Montuje się je za pomocą specjalnych sprężystych uchwytów obrotowych zakładanych na okno, bez konieczności wiercenia w nim dziur. Tam, gdzie nie można ich zastosować, zakłada się moskitiery z profilem bez kołnierza. Można je montować na magnesy lub przykręcać do ramy okna na stałe.

Moskitiery ramkowe są robione na konkretny wymiar, ich zamówienie powinien więc poprzedzić pomiar. Można go oczywiście zlecić specjalistycznej firmie, która zajmuje się produkcją i montażem moskitier. To jednak kosztuje. A ponieważ nie jest trudne, bez problemu można to zrobić samemu.

W oknach z PVC – szerokość sprawdzamy, mierząc światło otworu ościeżnicy okna (od lewego felca bocznego ościeżnicy do prawego – albo do felca słupka, gdy okno jest dzielone). Wysokość mierzymy od felca górnego do felca dolnego ościeżnicy okna;

W oknach z drewna – szerokość okien drewnianych (jednoramowych z okapnikiem) mierzymy w taki sam sposób, natomiast wysokość ustalamy, mierząc otwór od górnego felca ościeżnicy do górnej krawędzi okapnika.

Od tak „zdjętych” wymiarów odejmujemy 3-4 mm. W ten sposób powstanie luz, dzięki któremu nie będziemy mieli kłopotu z zamontowaniem moskitiery, a niewielkie szpary zostaną zakryte przez kołnierz tak, że od zewnątrz będą niewidoczne.

Jak założyć moskitierę ramkową?

Montaż moskitier ramkowych jest na tyle prosty, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Oto, jak to zrobić:

– Uchwyty przykręcone do górnej ramki moskitiery ustawiamy w pozycji pionowej do góry, a wszystkie pozostałe – tak, by pokrywały się z ramką.

– Chwytamy moskitierę tak, by uchwyt PCV znajdował się na dole i wystawiamy ją na zewnątrz przez otwarte okno.

– Obrócone do pozycji pionowej górne uchwyty wsuwamy na górny felc okna, po czym przytrzymując moskitierę jedną ręką, drugą chwytamy za uchwyt PCV i przyciągamy ją do okna.

– Wolną ręką obracamy pozostałe uchwyty o 90o, tak by objęły felc razem z uszczelką na całym obwodzie ościeżnicy okna.

– Wyrównujemy moskitierę (o ile jest to konieczne), tak by luz między ramką a felcem był wszędzie w miarę jednakowy.

Okienne moskitiery rolowane. Jest to system do złudzenia przypominający roletę z kasetą, w której zamiast tkaniny zastosowano siatkę przeciw owadom. Siatka moskitiery rolowanej porusza się w aluminiowych prowadnicach, które dzięki zastosowaniu w nich specjalnych szczotek zapewniają całkowitą szczelność. Po rozwinięciu siatka moskitiery mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Przy zwolnieniu siatki z uchwytów, spowalniacz moskitiery daje możliwość płynnego nawoju siatki w kasecie bez jej uszkodzenia. Moskitierę taką montujemy na zewnątrz pomieszczenia, na stałe, do wnęki okiennej lub bezpośrednio do ramy okna.

MOSKITIERY DRZWIOWE

Wszystkie muszą być otwierane, by można było z domu wychodzić na taras; sposób otwierania może być różny.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.