Na początku należy zdecydować się czy szukamy rolety wewnętrznej, czy jednak zewnętrznej. Tutaj – tak jak już zaznaczyłam – skupię się na tych pierwszych.

Rolety zewnętrzne przede wszystkim pełnią duże znaczenie przy zapewnieniu bezpieczeństwa, jednak nie mają wpływu na wystrój mieszkania.

Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione zalety rolet, warto zastanowić się jaka roleta w poszczególnych pomieszczeniach będzie odpowiednia i spójna ze stylem, według którego urządzone zostało mieszkanie.

  • W momencie kiedy decydujemy na rolety, które mają całkowicie przyciemniać nam pomieszczenia (i nie są to rolety zewnętrzne:) warto pomyśleć o dodatkowym materiale podgumowanym;
  • Kiedy okno jest o większych wymiarach, warto zdecydować się na wzmacniany stelaż, na którym montowana jest roleta, aby wytrzymał on ciężar samej rolety i siłę grawitacji:);
  • Mamy dwa mechanizmy ściągania : sznurkowy i koralikowy. W momencie, kiedy mamy do wyboru te dwa sposoby warto zdecydować się na mechanizm koralikowy – bardziej wytrzymały i skuteczniejszy.

ROLETY KLASYCZNE

Rozwiązanie tanie i praktyczne. Tutaj możemy wybrać przeróżne kolory, wzory, rodzaje materiałów. Roleta ta montowana jest najczęściej na ścianie, dzięki czemu zakrywa w całości okno. W ofercie sklepów mamy wiele takich propozycji, a ceny zaczynają się od 70 zł. Osobiście taką roletę posiadam i od razu wskażę jej minus, który jest zauważalny, a dokładniej rzecz biorąc słyszalny. W momencie, kiedy otworzę okno, a roleta jest opuszczona – pod wpływem wiatru uderza ona o ścianę. Jeśli chcecie uniknąć tego dyskomfortu, można spróbować przymocować roletę klasyczną do okna – jeśli istnieje taka realna możliwość.

ROLETY MINI

Zasadniczo podobne do rolet klasycznych, z tym, że rolety mini – jak sama nazwa wskazuje – są roletami o niezbyt dużych rozmiarach. Dokładniej rzecz biorąc w ten sposób można zasłonić konkretną szybę, a nie całe okno. Jest to dobre rozwiązanie, kiedy często otwieramy okna i co wygodne, rolety nie musimy za każdym razem zwijać.

Sposób montowania jest niezwykle prosty,a dokładnie roletę mini montujemy na ramie okna za pomocą bezinwazyjnych haczyków. Tutaj ceny są jeszcze niższe, niż przy roletach klasycznych, co jest jak najbardziej zrozumiałe biorąc pod uwagę ich mniejsze wymiary. Rolety mini to klasyk jako wystój okien w mieszkaniu. Ceny tych rolet w marketach znajdziemy od 20 zł wzwyż  <—- przy większych wymiarach na dane szyby nie pozostania nic innego jak zamówienie indywidualne, w żadnym markecie nie odnalazłam wielkości tej rolety o wymiarach 170×110

ROLETY RZYMSKIE

Wybór tej rolety wewnętrznej daje znacznie większe możliwość dekoracyjne ze względu m.in. na wybrany rodzaj zakończenia. A do wyboru mamy m.in. bez falbanek, z falbaną prostą, z pomponikami, z firaną woalową, na karnisz. Biorąc pod uwagę jej przeróżne wzorzyste motywy, jak również te klasyczne są to zdecydowanie rolety które pełnią funkcję aranżacyjną okien. Szczególnie przez to polecane są do salonów lub sypialni.

W porównaniu z dwoma wyżej wymienionymi roletami, których materiał to tekstylia, w tym przypadku mamy do czynienia z poliestrem i nawet bawełną. Dlatego porównania rolet rzymskich do zasłon są jak najbardziej odpowiednie. Tutaj ceny klarują się od 50 złotych wzwyż. Zależna jest ona przede wszystkim od dodatkowych zdobień i wzorów.

ROLETY DZIEŃ/NOC

Inaczej rolety duo. Jest to „połączenie rolety z żaluzją”. Mechanizm takiej rolety wewnętrznej działa nieco podobnie jak w żaluzjach, która również składa się z części poziomych. Możemy tutaj taką roletę ściągnąć całkowicie, dzięki czemu zyskamy „noc” lub z przerwami, czyli „dzień”. Daje to dobry efekt wizualny, w zależności od tego jak ustawimy pasy rolety duo. Co ciekawe różne firmy proponują rozwiązania takiej rolety z pasami o różnych kolorach, tworząc tym samy po całkowitym zaciągnięciu tęczę poziomą lub ombre. Cena rolety dzień/noc w standardowym rozwiązaniu to od 100 zł wzwyż.

ROLETY PLISOWANE

Nieco podobne do żaluzji, jednak rolety plisowane tworzą jedną całość – można porównać do wachlarzyka. Idealne rozwiązanie w oknach o nietypowych kształtach np. trójkątnych lub trapezowych. Ta roleta cechuje się pewnym rozwiązaniem, które nie występuje u innych rodzai rolet – możemy ją ściągać w dowolnej części okna – od góry, od dołu, w środku. Najczęściej rozwiązania jednokolorowe, które kosztują od 80 zł wzwyż.