Niemal każdy budowany lub remontowany dom jest wyposażony w rolety zewnętrzne. Polacy docenili ich zalety: rolety zapewniają izolację termiczną, pozwalając ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Gwarantują też ochronę przed hałasem czy nadmiarem słońca, utrzymują komfortową temperaturę w domu podczas upałów, pozwalają zachować poczucie intymności i bezpieczeństwa. Na rynku są różne rodzaje rolet. Które wybrać? Poniżej znajdziecie 5 faktów, które warto znać, aby dokonać najlepszej decyzji.

1. Decyzję o zakupie rolet najlepiej podjąć na etapie projektowania domu. Niektóre modele rolet wymagają zaplanowania w projekcie i wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy, idealnych do domu energooszczędnego lub pasywnego. Ich zaletą jest możliwość skutecznego docieplenia skrzynki rolety, co całkowicie eliminuje mostki termiczne. Po montażu skrzynki rolet są zabudowane pod tynkiem i całkowicie niewidoczne.

2. Kolejny typ rolet jest idealny do domu w stanie surowym, w którym nie zostały one zaplanowane w projekcie. Rolety naokienne są montowane we wnęce razem z oknem. Można je także zastosować podczas remontu i wymiany okien. Także w tym przypadku, po zamontowaniu skrzynki rolet można ukryć pod tynkiem. Gdy zdecydowałeś się na ten system rolet, podczas zakupu okien pamiętaj o pomniejszeniu ich odpowiednio o wysokość skrzynki rolety.

3. Jeśli remontujesz dom, lecz nie wymieniasz okien lub twój nowy dom jest już całkowicie wykończony, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż rolet elewacyjnych. Są one montowane na murze, nad wnęką okienną. Taki sposób montażu nie wymaga wcześniejszego zaplanowania w projekcie budynku, a same rolety można dopasować do wszystkich typów okien. Skrzynka rolety może zostać polakierowana na jeden z ponad 200 kolorów RAL, dzięki czemu będzie spełniać dodatkową funkcję dekoracyjną.

4. Po podjęciu decyzji o systemie rolet zewnętrznych, pozostaje wybór kolorystyki pancerza i obudowy, a także sposobu otwierania: ręcznego lub automatycznego. Nowoczesna automatyka umożliwia wygodne sterowanie roletami poprzez bezprzewodowe nadajniki, a także programowanie scenariuszy pracy rolet dostosowanych do trybu życia domowników. Warto pamiętać, że automatyczne sterowanie roletami to nie tylko wygoda, lecz również oszczędność i ograniczenie strat ciepła.

5. Szukając rolet najwyższej jakości, warto sięgnąć po produkty sprawdzonej marki. Aby cieszyć się ich niezawodną pracą.